Kalimba Nasıl Seçilir

Kalimba Nasıl Seçilir

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere Kalimba nasıl seçilir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

İlk olarak kalimbanın tuşlarına bakmalısınız. Tuşların eğimi, tuşlarda kullanılan malzeme ve tuşlar üzerinde nota harf ve rakamları var mı ? ilk önce bunlara dikkat etmelisiniz. Tuşlarımızın ucu hafif aşağı doğru eğik olmalı ki kalimba çalarken parmaklarımız tuşları daha rahat kavrasın ve parmağımızı acıtmasın. Tuşlarda kullanılan malzeme çelik malzeme olmalıdır. En net ve berrak sesi çelik malzeme vermektedir. Bazı kalimba satıcılarının kalimbalarında kullandıkları tuşlar aliminyum alaşımlı veya bildiğimiz tenekedir. Bunlardan kesinlikle uzak durmalısınız sizi kalimbadan soğutabilir. Tuşlar üzerinde nota harf ve rakamları olmasına dikkat edin, kalimba çalarken sizi zorlamayacaktır. bazı satıcılar tuşların üzerine yapıştırılması için sticker vermekte bunlar bir süre sonra yapışkan özelliğini kaybederek kendiliğinden düşüyor. Tuşlarla ilgili söyleyeceklerimiz bunlar.

Kalimba ağacı nasıl olmalı bunun sorusunuda bir diğer yazımızda vermiştik yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Ahşap olarak masif bir ahşap seçmelisiniz. Sunta ağaçlardan ses alamazsınız. Piyasada delikli ve düz ahşap üzerine monte edilmiş iki çeşit kalimba var. İsterseniz bunların farklarından da bahsedeyim. Delikli kalimbaların sesi biraz yüksek çıkar ve eko yapabilirsiniz. Fakat ses yüksek oldupu için tını bozulmaktadır. Düz kalimbanın sesi delikliye göre biraz daha düşüktür fakat tını olayı çok güzeldir. İki kalimbayıda denemiş biri olarak kesinlikle düz ahşap üzerine monte edilmiş kalimba seçmenizi öneririm. 

Kalimba alacaksanız eğer mutlaka sesini duyunuz. Kalimbanın sesini duymadan almayınız. Marka olsun veya olmasın marka önemli bir faktör değildir. Sesini duyarak aldığını kalimba herzaman daha sağlıklı olacaktır.

Bazı satıcılar kalimba yanında kullanım kılavuzu nota vs verdiklerini iddaa ediyorlar. bunlar tamamnem gereksiz masraflar arkadaşlar. Sitemizde 300 den fazla şarkı notası mevcut tamamen ücretsiz hemde. Kullanım kılavuzuna ise hiç gerek yok sitemizde detaylı anlatımlar videolar mevcuttur.

Kalimbanızın akortlu gelmesine de ayrıca dikkat ediniz. Akortlu demek kalimba size ulaştığında hemen çalmaya başlamanız demek. Akort etmek zor olmayabilir ama akort etmeden gönderilen kalimbalar denenmemiş demektir buda siz akort ettikten sonra doğru sesi vermeyebilir. Satıcının bunu deneyip size öyle göndermesi gerekmektedir.

Kapıda ödeme seçeneği de bize en çok sorulan sorular arasında kapıda ödeme güvenli bir yöntemmiş gibi görünsede aslında öyle değildir. Kapıda ödeme yapacaksanız eğer kargonuzun size şeffaf gönderilmesi lazım yoksa kargo görevlisi parayı almadan ürünü size teslim etmez. Ve açılmış ürünü tekrar geri almaz. Kapıda ödeme istiyorsanız mutlaka şeffaf kargo da istemeniz gerekmekte ki bu kalimba için pek mümkün değildir. Şeffaf kargo gönderiminde kalimba yüksek ihtimalle zarar görecektir.

Kalimba seçimi konusunda yazacaklarımız bu kadar. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Kalimba siparişi vermek ve aklınızdaki sorulara cevap almak için aşağıdaki whatsapp destek ve sipariş hattından bize ulaşabilirsiniz.

Görüntülenme:
543

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir