Kalimba Nedir?

Kalimba Nedir Kalimbayı tanıyalım

Kalimba Notaları
Kalimba notaları tarihin 3000 yıl öncesine dayandığı için oldukça sade yapıdadır.  Ayrıca etnik ve mistik bir çalgı aletidir. Geçmişte birçok ruh hastalığı ve benzeri alanlarda kullanıldığı tespit edilmiştir. Günümüzde dahi ses ile terapi şeklinde halen kullanılmaktadır. Hatta bu tip sadece 14 adet çalgı aletinden biridir. Yaydığı titreşim ve tınıların beyin üzerinde iyileştirici etkisi olduğu bilinmekte ayrıca stres ve kaygıyı da azalttığı kanıtlanmıştır. Ben ise bu müzik aleti ile konsantrasyon kaybı ile ilgili araştırma yaparken tanıştım. Öğrendim ki konsantrasyon ve hafızayı iyileştirdiğine inanılmaktadır. 

Kalimba Nedir Kalimbayı tanıyalım


Kalimba notaları, birçok enstrümanda olduğu gibi do, re, mi, fa, sol, la ve si şeklinde gitmektedir. En kalın nota do en ince nota ise si olmaktadır. Ayrıca üzerinde bulundurduğu bu notaların yanı sıra diyez ve bemol’lü notalarda yer almaktadır. Diyez bulunduğu notayı yarım ses inceltmekte ve işareti ‘ # ‘ dir. Bemol ise ‘ ♭ ‘ şeklinde ifade edilmekte ve tam tersi şekilde bulunduğu notayı yarım ses kalınlaştırmaktadır. 2 oktav olan bu müzik aleti oldukça verimli bir şekilde birçok müzik türünde sıklıkla yer almaktadır. Ayrıca bu müzik aleti kullanıldığı yere göre çeşitlendiği için üzerinde bulunan tuş veya levha olarak adlandırabileceğimiz alanları artıp azalabildiği için oktav yönünden ya da nota sayısı yönünden değişkenlik gösterebilmektedir. 

Şimdi Sipariş Ver

Resimde bulunan kalimba modelini nota yönünden ele alacak olursak eğer, soldan başlayaraktan; 


E = Mi

C# = DO Diyez 

A = LA

F = FA Diyez

D = RE

B = Sİ

G = SOL

E = Mİ

D = RE

F# = FA Diyez

D = RE

B = Sİ

G = SOL

E = Mİ

C# = DO Diyez

A = LA

F# = FA Diyez

Bu arada üzerinde harfler dışında sadece sayılar bulunan kalimba modelleri de mevcuttur. Sadece sizinle sınırlandırabileceğiniz bu muhteşem müzik aletini mutlaka en yakın zamanda tecrübe ediniz. 

Şakı notalarına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.
https://kalimbatr.com/category/turkcesarkinotalari/

kalimba notlarının çalınış videolarını izlemek için burayı tıklayın

Tüm Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir