Kalimba Soru Cevap

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda kalimba ile ilgili çok sık sorulan soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Soru cevap şeklinde gideceğiz. Sizinde merak ettiğiniz sorunuz olursa aşağıdaki yorum kısmından yazarsanız yazıma ekleriz.

1) Delikli Kalimba İle Düz Kalimba Arasındaki Fark Nedir?

Cevap= Delikli kalimbaların ahşap yapısı farklıdır. Ahşabın içerisinde hava boşluğu bulunmaktadır. Bu sebeple sesi daha yüksek çıkmaktadır. Düz kalimbalar ise tamamen düz bir ahşabın üzerine monte edildiği için sesi delikli kalimbalar kadar yüksek değildir. 
Tını bakımından ise düz kalimbalar daha üstündür. Bize soracak olursanız düz kalimbaları tavsiye ederiz. Çünkü ses olarak daha güzeldir. İki Kalimbanında seslerini aşağıya bırakıyorum dinleyerek daha iyi anlayacaksınız.

Şimdi Sipariş Ver

2) Başlangıç olarak hangi kalimbayı önerirsiniz?

Cevap= Bize göre kalimbada başlangıç seviyesi diye bir şey yoktur. Delikli veya düz iki kalimba ile de başlangıç yapabilirsiniz.

3) Çelik Tuş mu Aliminyum Alaşımlı Tuş mu?

Cevap= Kesinlikle Paslanmaz çelik tuşları öneririz. Aliminyum alaşımlı tuşlardan ses verimi alamazsınız yeterince sert olmadığı için kolayca büküle bilmektedir. Paslanmaz çelik tuş diyoruz.

4) Ahşap Kalitesi Nasıl Olmalıdır?

Cevap= Maun, Çam, Kafur, Köknar vs ağaçlar kullanılır. Maun kesinlikle kalitelidir. Ama bu diğerlerinin kötü olduğunu göstermez. Kalimba almadan önce sesini mutlaka dinlemelisiniz. Maun kullanıp sesi kötü olan kalimbalar da vardır. Çatlama olmaması önemlidir. kurumuş bir ağaçtan yapılan kalimbaları tercih edininiz.

“Kalimba Soru Cevap” için 6 cevap

 1. Cenap avatarı
  Cenap

  Merhaba notalardaki işaretler ile ilgili bilgi verirmisiniz parantez içi (654) veya 1. Gibi veya 3-4 gibi

  1. kalimbatr avatarı
   kalimbatr

   Merhaba sitemizde kalimbaya yeni başlayanlar için yazımız mevcut. linkini bırakıyorum orada detaylı şekilde vardır teşekkürler.
   https://kalimbatr.com/kalimbaya-yeni-baslayanlar/

 2. Mercan avatarı
  Mercan

  benim kalimbamım bir notası yerinden çıktı sayılır sesi de bozuldu bu yüzden nasıl onarabilirim

  1. kalimbatr avatarı
   kalimbatr

   Tuşu yerine takabilmeniz için bazı işelmler yapmanız gerekiyor. tornavide ve kalimba çekci yardımıyla tuşu yerine takabilirsiniz. Ama bu sizi çok zorlayacaktır. instagram @kalimbaatolyesi hesabımıza kalimba nasıl yapılır görsellerini yükledik belki size yardımcı olabilir.

 3. Sahra avatarı

  Merhaba sitenizdeki notalarla hem delikli kalimbayi hem de düz kalimbayi çalabilir miyiz? Yoksa her biri için ayrı notalar mi olması gerekiyor?

  1. kalimbatr avatarı
   kalimbatr

   Delikli veya düz kalimba farketmiyor. Nota olarak aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görüntülenme:
1006

Tüm Yorumlar

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir